Kino domowe Dolby Atmos to bardzo kuszące rozwiązanie. Ile głośników potrzebujesz ? W którym miejscu zamontować ?
Nieco wiedzy w tym zakresie znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy
Jesteśmy w świecie kina domowego u Kowalskiego w domu. Ma on w tej chwili 5 głośników salonie i odtwarza filmy/koncerty w trybie 5 głośników (czyli Dolby Digital lub DTS). Dźwięk Dolby Digital lub DTS zapisany jest w każdym materiale filmowym. Ty wybierasz tylko ścieżkę dźwiękową polską, angielską, francuską ….itd.
System dźwięku Dolby Atmos jest następcą (rozwinięciem) systemu dźwięku Dolby Digital. W nowym systemie Dolby Atmos dźwięk generowany przez głośniki jest obiektowy – tzn. kilka głośników bierze udział w wygenerowaniu wrażenia np. przelatującego ptaka z boku. Gdzie jest umieszczony procesor Dolby Atmos? Za te wrażenia odpowiada amplituner AV z systemem Dolby Atmos oraz dobrej jakości głośniki. Z tego powodu nie można powiedzieć, że głośniki Dolby Atmos mogą być tanie i słabe bo grają tylko czasami. One grają i generują przestrzeń dźwiękową w filmie cały czas. Oczywiście na zróżnicowanym poziomie głośności w zależności od przygotowanej ścieżki dźwiękowej.
Jeżeli chcesz przejść z dźwiękiem na wyższy poziom – wybierz Dolby Atmos. Do uruchomienia Dolby Atmos potrzebujesz dwa lub cztery dodatkowe głośniki efektowe (zakładając, że masz w tej chwili system kina domowego 5.1
5.1.2 – pięć głośników przestrzennych dookoła słuchacza, jeden subwoofer, dwa głośniki Dolby Atmos
5.2.4 – pięć głośników przestrzennych dookoła słuchacza, dwa subwoofery, cztery głośniki Dolby Atmos
7.2.2 (...) możliwych kombinacji jest wiele.
Możecie sprawdzić w swoim lub planowanym do zakupu amplitunerze AV ile obsługuje kanałów. W tym momencie warto zwrócić uwagę na:
Jeżeli producent podaje info np. 7 x 110 W – oznacza to, że ma 7 końcówek mocy wewnątrz amplitunera pomimo, że zacisków głośnikowych może być np. 9 par.
Jeżeli amplituner AV posiada 7 końcówek mocy, to w pierwszej kolejności obsługuje on kino domowe 5.1 – czyli pięć końcówek mocy, a ostatnie dwie są przypisywane – ALBO do jako głośniki efektowe Dolby Atmos, ALBO jako II strefa, ALBO jako głośniki surround back… itd. Za każdym razem działa ALBO.
Głośniki Dolby Atmos a II strefa
Bardzo często jest tak, że amplituner obsługuje głośniki Dolby Atmos ALBO II strefę. Jeżeli chcesz wykorzystywać np. dwa głośniki Dolby Atmos i II strefę to musisz wybrać amplituner obsługujący łącznie 9 kanałów ( a nie 7 kanałów) , ALBO dokupić końcówkę mocy obsługującą kolejne kanały (ale musisz sprawdzić czy Twój amplituner AV to obsługuje)
Głośniki efektowe Dolby Atmos łączymy po kablu głośnikowym do amplituner AV. Niestety 95% rozwiązań jest po kablu głośnikowym. Te 5% rozwiązań bezprzewodowych – są możliwe, ale tylko w niektórych systemach specjalizowanych (trzeba się sporo naszukać i będą dużo droższe).
Kabel musisz poprowadzić poprzez sufity, ściany, środek pomieszczenia – z tego powodu rozbudowa systemu o głośniki Dolby Atmos odbywa się podczas remontu lub budowy. Są też rozwiązania gdzie na razie kabel jest sprytnie położony w rogu, a z czasem będzie schowany.
Kabel głośnikowy podłączamy do amplitunera AV. Najczęściej do ostatnich końcówek mocy
W tym przypadku jest łatwiej bo mają oznaczenia Height1 oraz Height2. Dodatkowo często amplituner AV pokazuje na ekranie TV które głośniki podłączyć do którego miejsca.
W kolejnym kroku amplituner AV przeprowadzi kalibrację głośników. Po podłączeniu mikrofonu (w 90 % przypadków jest na wyposażeniu) wykryje ile ma głośników, w jakiej odległości, jak głośno mają grać i najważniejsze – opóźnienie, by grały razem w jednym czasie z punktu słyszenia siedzącego.
Przy wyborze głośników do systemu Dolby Atmos możesz kierować się następującymi sugestiami:
Jeżeli masz już zestaw kina domowego w oparciu o np. producenta Monitor Audio to w pierwszej kolejności dobieramy głośniki od tego samego producenta. Podobnie jak tradycyjne kolumny podłogowe, tak i głośniki instalacyjne mają kilka wersji. Od tańszych i podstawowych modeli to najdroższe, najbardziej zaawanasowane konstrukcje. Często są one dopasowane serią do tradycyjnych kolumn podłogowych.
Jeżeli jednak masz wolną rękę lub Twój producent nie produkuje głośników instalacyjnych czy nakładkowych wówczas sugerujemy wybór sprawdzonych rozwiązań.
Albo wybieramy w określonym budżecie najlepsze możliwe głośniki, albo wybieramy sprawdzone rozwiązania od markowych producentów. Możemy też sugerować się sympatią do określonego producenta, bo sprzęt audio ma Nam również sprawiać frajdę podczas wydawanych pieniędzy.
Możesz wybrać głośniki instalacyjne sufitowe okrągłe lub prostokątne w zależności od preferowanych kształtów oraz możliwej głębokości montażowej. W tej wersji warto na etapie remontu sufitu zamontować obudowy podtynkowe do głośników instalacyjnych (https://hide-audio.pl/)
Możesz wykorzystać głośniki nadstawki Dolby Atmos, które montujesz natynkowo NA suficie (jeżeli nie masz sufitów podwieszanych) lub wysoko na ścianie skierowane w dół w stronę siedzącego słuchacza
Ponieważ nie każdy ma możliwość zamontować głośniki bezpośrednio w suficie – producenci głośników wyszli tym oczekiwaniom naprzeciw. Stworzyli głośniki o kształcie trapezu gdzie ścianka z przetwornikami jest pochylona by grać dźwiękiem odbitym od sufitu. Można zastosować takie głośniki nakładając je na kolumny głośnikowe przednie i tylne. Możemy w ten sposób rozbudować system o 4 głośniki Dolby Atmos grające dźwiękiem odbitym od sufitu.
Głośniki o takim kształcie można też zamontować na ścianie przedniej , tylnej, bocznych gdzie głośnik skierowany jest bezpośrednio w stronę siedzącego słuchacza.
I ostatni sposób wykorzystania głośników nakładkowych Atmos – możliwość przymocowania ich bezpośrednio do sufitu stałego odwrotnie (do góry nogami – choć nie mają nóg) przetwornikami w dół, skierowanymi bezpośrednio w stronę siedzącego słuchacza.
Jeżeli rozważasz uruchomienie dwóch głośników zamontować je możesz w następujących lokalizacjach
- nad siedzącym słuchaczem
- przed siedzącym słuchaczem ( około 100 – 200 cm ). Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeżeli masz sofę bezpośrednio przy tylnej ścianie. Przesunięcie do przodu powoduje bardziej równomierne nagłośnienie przestrzeni pomiędzy głośnikami przednimi a tylnymi surround. Obraz dźwiękowy jest czytelniejszy, bardziej przestrzenny. W takim przypadku warto rozważyć głośniki pochylane w stronę siedzącego słuchacza. Takie głośniki mają nieco większą głębokość (około 11 cm i więcej).
Przed ostatecznym wyborem miejsca głośników warto sprawdzić w amplitunerze AV (instrukcja obsługi lub na menu ekranowym amplitunera) jakie możliwe kombinacje głośników obsługuje.
By podłączyć 4 głośniki efektowe Dolby Atmos potrzebujesz amplituner AV minimum 9 kanałowy.
Idea jest taka, by zamontować dwa głośniki PRZED siedzącym słuchaczem i dwa głośniki ZA siedzącym słuchaczem. Przy wyborze miejsca montażu głośników warto posłużyć się sugestiami.
Sugestia nr 1 – sprawdź na stronie Dolby sugerowane miejsce montażu głośników
https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.4-overhead-speaker-setup-guide/
Sugestia nr 2 – sprawdź w konfiguracji Swojego amplitunera jakie ustawienia głośników są możliwe.
Np. w amplitunerze Denon wyświetla możliwe konfiguracji na ekranie TV
Możesz też sprawdzić na instrukcji obsługi Swojego amplitunera.
Sugestia nr 3 – sprawdź jakie masz możliwości w Swoim domu. Bardzo często jest to salon dzienny, gdzie musisz dopasować się do linii lamp, ustawienia sofy… itd.
Połączenie tych trzech sugestii jest najlepszym rozwiązaniem do satysfakcji dla wszystkich domowników.
Nie stresuj się jeżeli nie masz idealnego układu – tak jest w bardzo wielu przypadkach. Nawet jeżeli rozwiązanie nie jest idealne – i tak podnosi poziom frajdy.
Jeżeli masz w domu sofę przy tylnej ścianie należy się dobrze zastanowić czy jest możliwość umieszczenia tylnych głośników Dolby Atmos. To kwestia kompromisu pomiędzy chęciami, możliwościami technicznymi oraz wydanymi pieniędzmi.
Jeżeli głośniki efektowe surround masz za sobą lub po bokach to jeszcze można rozważać głośniki Atmos nad/za siedzącym słuchaczem. Wówczas prawdopodobnie głośniki wychodzą Ci około 30 – 50 cm za siedzącym słuchaczem w suficie.
Jeżeli głośniki efektowe surround umieściłeś w suficie bo nie było szans na montaż na ścianie (lub chciałeś zrobić estetyczne rozwiązanie) to wówczas montowanie jeszcze głośników Dolby Atmos tuż obok głośników surround w suficie jest nieco rozwiązaniem na siłę. Wydajesz pieniądze, a kanały głośników będą się mieszać. Lepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest zastosowanie mniejszej ilości głośników (np. 2 sztuki Dolby Atmos zamiast 4), ale wyższej jakości.
Wybór droższych serii głośników przy zastosowaniu mniejszej ilości jest dobrą drogą.
Rozbudowa systemu kina domowego o głośniki efektowe Dolby Atmos podnosi poziom frajdy podczas oglądania. Nie trzeba być audiofilem by usłyszeć o docenić różnicę. Polecamy każdemu, kto znajdzie możliwość zamontowania w Swoim pomieszczeniu. Materiałów Dolby Atmos do odtwarzania jest bardzo dużo. Stare filmy jak np. Matrix także zostaną przetworzone przez amplituner AV jeżeli tylko tego zechcemy w ustawieniach. Zdecydowanie polecamy.