Głośniki Dolby Atmos – Ile ? Jakie wybrać ? Jak rozmieścić ?

22-08-2022

Kino domowe Dolby Atmos to bardzo kuszące rozwiązanie. Ile głośników potrzebujesz ? W którym miejscu zamontować ?

Nieco wiedzy w tym zakresie znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy

Głośniki Dolby Atmos – czy warto zamontować ?

Jesteśmy w świecie kina domowego u Kowalskiego w domu. Ma on w tej chwili 5 głośników salonie i odtwarza filmy/koncerty w trybie 5 głośników (czyli Dolby Digital lub DTS). Dźwięk Dolby Digital lub DTS zapisany jest w każdym materiale filmowym. Ty wybierasz tylko ścieżkę dźwiękową polską, angielską, francuską ….itd.

Dolby Atmos – co to takiego

System dźwięku Dolby Atmos jest następcą (rozwinięciem) systemu dźwięku Dolby Digital. W nowym systemie Dolby Atmos dźwięk generowany przez głośniki jest obiektowy – tzn. kilka głośników bierze udział w wygenerowaniu wrażenia np. przelatującego ptaka z boku. Gdzie jest umieszczony procesor Dolby Atmos? Za te wrażenia odpowiada amplituner AV z systemem Dolby Atmos oraz dobrej jakości głośniki. Z tego powodu nie można powiedzieć, że głośniki Dolby Atmos mogą być tanie i słabe bo grają tylko czasami. One grają i generują przestrzeń dźwiękową w filmie cały czas. Oczywiście na zróżnicowanym poziomie głośności w zależności od przygotowanej ścieżki dźwiękowej.

Jeżeli chcesz przejść z dźwiękiem na wyższy poziom – wybierz Dolby Atmos. Do uruchomienia Dolby Atmos potrzebujesz dwa lub cztery dodatkowe głośniki efektowe (zakładając, że masz w tej chwili system kina domowego 5.1

Oznaczenia Dolby Atmos

5.1.2 – pięć głośników przestrzennych dookoła słuchacza, jeden subwoofer, dwa głośniki Dolby Atmos
5.2.4 – pięć głośników przestrzennych dookoła słuchacza, dwa subwoofery, cztery głośniki Dolby Atmos
7.2.2 (...) możliwych kombinacji jest wiele.

Możecie sprawdzić w swoim lub planowanym do zakupu amplitunerze AV ile obsługuje kanałów. W tym momencie warto zwrócić uwagę na:

  • Ile można podłączyć głośników bezpośrednio do amplitunera

Jeżeli producent podaje info np. 7 x 110 W – oznacza to, że ma 7 końcówek mocy wewnątrz amplitunera pomimo, że zacisków głośnikowych może być np. 9 par.
Jeżeli amplituner AV posiada 7 końcówek mocy, to w pierwszej kolejności obsługuje on kino domowe 5.1 – czyli pięć końcówek mocy, a ostatnie dwie są przypisywane – ALBO do jako głośniki efektowe Dolby Atmos, ALBO jako II strefa, ALBO jako głośniki surround back… itd. Za każdym razem działa ALBO.

Głośniki Dolby Atmos a II strefa

Bardzo często jest tak, że amplituner obsługuje głośniki Dolby Atmos ALBO II strefę. Jeżeli chcesz wykorzystywać np. dwa głośniki Dolby Atmos i II strefę to musisz wybrać amplituner obsługujący łącznie 9 kanałów ( a nie 7 kanałów) , ALBO dokupić końcówkę mocy obsługującą kolejne kanały (ale musisz sprawdzić czy Twój amplituner AV to obsługuje)

Jak podłączyć głośniki Dolby Atmos

Głośniki efektowe Dolby Atmos łączymy po kablu głośnikowym do amplituner AV. Niestety 95% rozwiązań jest po kablu głośnikowym. Te 5% rozwiązań bezprzewodowych – są możliwe, ale tylko w niektórych systemach specjalizowanych (trzeba się sporo naszukać i będą dużo droższe).
Kabel musisz poprowadzić poprzez sufity, ściany, środek pomieszczenia – z tego powodu rozbudowa systemu o głośniki Dolby Atmos odbywa się podczas remontu lub budowy. Są też rozwiązania gdzie na razie kabel jest sprytnie położony w rogu, a z czasem będzie schowany.
Kabel głośnikowy podłączamy do amplitunera AV. Najczęściej do ostatnich końcówek mocy

 

denon-avc-x4700h

 

W tym przypadku jest łatwiej bo mają oznaczenia Height1 oraz Height2. Dodatkowo często amplituner AV pokazuje na ekranie TV które głośniki podłączyć do którego miejsca.
W kolejnym kroku amplituner AV przeprowadzi kalibrację głośników. Po podłączeniu mikrofonu (w 90 % przypadków jest na wyposażeniu) wykryje ile ma głośników, w jakiej odległości, jak głośno mają grać i najważniejsze – opóźnienie, by grały razem w jednym czasie z punktu słyszenia siedzącego.

Jakie głośniki do Dolby Atmos

Przy wyborze głośników do systemu Dolby Atmos możesz kierować się następującymi sugestiami:

  • W pierwszej kolejności rozważamy dobór głośników Atmos do już posiadanych kolumn głośnikowych

Jeżeli masz już zestaw kina domowego w oparciu o np. producenta Monitor Audio to w pierwszej kolejności dobieramy głośniki od tego samego producenta. Podobnie jak tradycyjne kolumny podłogowe, tak i głośniki instalacyjne mają kilka wersji. Od tańszych i podstawowych modeli to najdroższe, najbardziej zaawanasowane konstrukcje. Często są one dopasowane serią do tradycyjnych kolumn podłogowych.
Jeżeli jednak masz wolną rękę lub Twój producent nie produkuje głośników instalacyjnych czy nakładkowych wówczas sugerujemy wybór sprawdzonych rozwiązań.
Albo wybieramy w określonym budżecie najlepsze możliwe głośniki, albo wybieramy sprawdzone rozwiązania od markowych producentów. Możemy też sugerować się sympatią do określonego producenta, bo sprzęt audio ma Nam również sprawiać frajdę podczas wydawanych pieniędzy.

  • Zamontowane w suficie

Możesz wybrać głośniki instalacyjne sufitowe okrągłe lub prostokątne w zależności od preferowanych kształtów oraz możliwej głębokości montażowej. W tej wersji warto na etapie remontu sufitu zamontować obudowy podtynkowe do głośników instalacyjnych (https://hide-audio.pl/)

  • Głośniki natynkowe

Możesz wykorzystać głośniki nadstawki Dolby Atmos, które montujesz natynkowo NA suficie (jeżeli nie masz sufitów podwieszanych) lub wysoko na ścianie skierowane w dół w stronę siedzącego słuchacza

  • Głośniki nakładkowe Dolby Atmos

Ponieważ nie każdy ma możliwość zamontować głośniki bezpośrednio w suficie – producenci głośników wyszli tym oczekiwaniom naprzeciw. Stworzyli głośniki o kształcie trapezu gdzie ścianka z przetwornikami jest pochylona by grać dźwiękiem odbitym od sufitu. Można zastosować takie głośniki nakładając je na kolumny głośnikowe przednie i tylne. Możemy w ten sposób rozbudować system o 4 głośniki Dolby Atmos grające dźwiękiem odbitym od sufitu.
Głośniki o takim kształcie można też zamontować na ścianie przedniej , tylnej, bocznych gdzie głośnik skierowany jest bezpośrednio w stronę siedzącego słuchacza.

  • Głośniki do przymocowania ich bezpośrednio do sufitu

I ostatni sposób wykorzystania głośników nakładkowych Atmos – możliwość przymocowania ich bezpośrednio do sufitu stałego odwrotnie (do góry nogami – choć nie mają nóg) przetwornikami w dół, skierowanymi bezpośrednio w stronę siedzącego słuchacza.

dolby atmos speaker

Głośniki Dolby Atmos – jak rozmieścić ?

  • 2 głośniki Dolby Atmos

Jeżeli rozważasz uruchomienie dwóch głośników zamontować je możesz w następujących lokalizacjach
- nad siedzącym słuchaczem
- przed siedzącym słuchaczem ( około 100 – 200 cm ). Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeżeli masz sofę bezpośrednio przy tylnej ścianie. Przesunięcie do przodu powoduje bardziej równomierne nagłośnienie przestrzeni pomiędzy głośnikami przednimi a tylnymi surround. Obraz dźwiękowy jest czytelniejszy, bardziej przestrzenny. W takim przypadku warto rozważyć głośniki pochylane w stronę siedzącego słuchacza. Takie głośniki mają nieco większą głębokość (około 11 cm i więcej).
Przed ostatecznym wyborem miejsca głośników warto sprawdzić w amplitunerze AV (instrukcja obsługi lub na menu ekranowym amplitunera) jakie możliwe kombinacje głośników obsługuje.

  • 4 głośniki Dolby Atmos

By podłączyć 4 głośniki efektowe Dolby Atmos potrzebujesz amplituner AV minimum 9 kanałowy.
Idea jest taka, by zamontować dwa głośniki PRZED siedzącym słuchaczem i dwa głośniki ZA siedzącym słuchaczem. Przy wyborze miejsca montażu głośników warto posłużyć się sugestiami.


Sugestia nr 1 – sprawdź na stronie Dolby sugerowane miejsce montażu głośników
https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.4-overhead-speaker-setup-guide/

 

dolby-atmos-settings

Sugestia nr 2 – sprawdź w konfiguracji Swojego amplitunera jakie ustawienia głośników są możliwe.
Np. w amplitunerze Denon wyświetla możliwe konfiguracji na ekranie TV

 

ustawienia-glosnikow

 

 

Możesz też sprawdzić na instrukcji obsługi Swojego amplitunera.


Sugestia nr 3 – sprawdź jakie masz możliwości w Swoim domu. Bardzo często jest to salon dzienny, gdzie musisz dopasować się do linii lamp, ustawienia sofy… itd.
Połączenie tych trzech sugestii jest najlepszym rozwiązaniem do satysfakcji dla wszystkich domowników.
Nie stresuj się jeżeli nie masz idealnego układu – tak jest w bardzo wielu przypadkach. Nawet jeżeli rozwiązanie nie jest idealne – i tak podnosi poziom frajdy.

Sofa przy tylnej ścianie, a głośniki

Jeżeli masz w domu sofę przy tylnej ścianie należy się dobrze zastanowić czy jest możliwość umieszczenia tylnych głośników Dolby Atmos. To kwestia kompromisu pomiędzy chęciami, możliwościami technicznymi oraz wydanymi pieniędzmi.
Jeżeli głośniki efektowe surround masz za sobą lub po bokach to jeszcze można rozważać głośniki Atmos nad/za siedzącym słuchaczem. Wówczas prawdopodobnie głośniki wychodzą Ci około 30 – 50 cm za siedzącym słuchaczem w suficie.
Jeżeli głośniki efektowe surround umieściłeś w suficie bo nie było szans na montaż na ścianie (lub chciałeś zrobić estetyczne rozwiązanie) to wówczas montowanie jeszcze głośników Dolby Atmos tuż obok głośników surround w suficie jest nieco rozwiązaniem na siłę. Wydajesz pieniądze, a kanały głośników będą się mieszać. Lepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest zastosowanie mniejszej ilości głośników (np. 2 sztuki Dolby Atmos zamiast 4), ale wyższej jakości.
Wybór droższych serii głośników przy zastosowaniu mniejszej ilości jest dobrą drogą.

Podsumowanie

Rozbudowa systemu kina domowego o głośniki efektowe Dolby Atmos podnosi poziom frajdy podczas oglądania. Nie trzeba być audiofilem by usłyszeć o docenić różnicę. Polecamy każdemu, kto znajdzie możliwość zamontowania w Swoim pomieszczeniu. Materiałów Dolby Atmos do odtwarzania jest bardzo dużo. Stare filmy jak np. Matrix także zostaną przetworzone przez amplituner AV jeżeli tylko tego zechcemy w ustawieniach. Zdecydowanie polecamy.

Polecane produkty

Melodika BLI6 / obudowy / Raty 0%

Melodika BLI6 / obudowy / Raty 0%

Melodika BLI6 - głośnik sufitowy instalacyjny podtynkowy okrągły . Polski producent. Przetwornik basowy: 165 mm Głębokość montażu: 88 mm ...
Dali Phantom E-50 / obudowy / Raty 0%

Dali Phantom E-50 / obudowy / Raty 0%

Dali Phantom E-50 głośnik instalacyjny podtynkowy okrągły z maskownicą okrągłą. Przetwornik niskotonowy: 13,5 cm Głębokość montażu: 9,7 cm...
Focal 100 ICW 5 100ICW5 / obudowy / okablowanie / Raty 0%

Focal 100 ICW 5 100ICW5 / obudowy / okablowanie / Raty 0%

Focal 100ICW5 100 ICW 5 - głośnik ścienny / sufitowy instalacyjny podtynkowy okrągły z maskownicą okrągłą i kwadratową. Przetwornik niskoto...
Taga Harmony TCW-480R SLIM / obudowy / Raty 0%

Taga Harmony TCW-480R SLIM / obudowy / Raty 0%

Przetwornik niskotonowy: 16,5 cm. Głębokość montażu: 62 mm. Wielkość otworu do montażu: 204 mm Wymiary zewnętrzne głośnika: 224  mm...
Taga Harmony RB-850 v.2 / obudowy / Raty 0%

Taga Harmony RB-850 v.2 / obudowy / Raty 0%

Taga Harmony RB-850 v.2 - głośnik sufitowy instalacyjny podtynkowy  z okrągłą maskownicą. Przetwornik niskotonowy: 16,5 cm Głębokość monta...
Klipsch CS-16C II / obudowy / Raty 0%

Klipsch CS-16C II / obudowy / Raty 0%

Klipsch CS-16C II - głośnik sufitowy instalacyjny podtynkowy okrągłyZakres częstotliwości: 57 Hz - 20Hz +/- 3dB Głębokość montażu: 10.1 cm ...
Elipson Architect IN IC6

Elipson Architect IN IC6

Elipson Architect IN IC6 głośnik sufitowy, czułość 87 dB ,maksymalna moc 100 W, pasmo przenoszenia od 70 Hz do 20 kHz, Połączenie rozbudowan...
Klipsch DS-160CDT DS-160 CDT/ obudowy / okablowanie / Raty 0%

Klipsch DS-160CDT DS-160 CDT/ obudowy / okablowanie / Raty 0%

Klipsch DS-160-CDT - RUCHOMY głośnik instalacyjny podtynkowy okrągły z okrągłą maskownicą.  Przetwornik niskotonowy: 1 x 16 cm. Głębokość ...
Focal 300 ICW 6 300ICW6 / obudowy / okablowanie / Raty 0%

Focal 300 ICW 6 300ICW6 / obudowy / okablowanie / Raty 0%

Focal 300ICW6 300 ICW 6 - głośnik sufitowy/ścienny instalacyjny podtynkowy okrągły z maskownicą okrągłą i kwadratową. Przetwornik niskotono...
Focal 100 ICW 6 100ICW6 / obudowy / okablowanie / Raty 0%

Focal 100 ICW 6 100ICW6 / obudowy / okablowanie / Raty 0%

Focal 100ICW6 100 ICW 6 - głośnik ścienny / sufitowy instalacyjny podtynkowy okrągły z maskownicą okrągłą i kwadratową. Przetwornik niskoto...
Monitor Audio CS140 / obudowy / Raty 0% / GW ∞

Monitor Audio CS140 / obudowy / Raty 0% / GW ∞

Monitor Audio CS140 - głośnik sufitowy.
Monitor Audio CS160 / obudowy / Raty 0% / GW ∞

Monitor Audio CS160 / obudowy / Raty 0% / GW ∞

Monitor Audio CS160 - głośnik do montażu w suficie lub ścianie, maskownica w kształcie kwadratowym.
Monitor Audio C165 / obudowy / Raty 0% / GW ∞

Monitor Audio C165 / obudowy / Raty 0% / GW ∞

Monitor Audio C165 - głośnik sufitowy instalacyjny podtynkowy okrągły z maskownicą okrągłą.
Monitor Audio C180 / obudowy / Raty 0% / GW ∞

Monitor Audio C180 / obudowy / Raty 0% / GW ∞

Monitor Audio C180 - głośnik sufitowy instalacyjny podtynkowy okrągły z maskownicą okrągłą. Pasmo przenoszenia: 50 Hz – 25 kHz Moc (RMS): ...
Dali Phantom E-60 / obudowy / Raty 0%

Dali Phantom E-60 / obudowy / Raty 0%

Dali Phantom E-60 głośnik instalacyjny podtynkowy okrągły z maskownicą okrągłą. Przetwornik niskotonowy: 16,5 cm Głębokość montażu: 95mm ...
Dali Phantom H-50 / obudowy / Raty 0%

Dali Phantom H-50 / obudowy / Raty 0%

Dali Phantom H-50 głośnik instalacyjny podtynkowy kwadratowy z maskownicą kwadratową. Przetwornik niskotonowy: 13,3 cm Głębokość montażu: ...
Dali Phantom H-60 / obudowy / Raty 0%

Dali Phantom H-60 / obudowy / Raty 0%

Dali Phantom H-60  Głośnik instalacyjny podtynkowy kwadratowy z maskownicą kwadratową. Przetwornik niskotonowy: 16,5 cm Głębokość montażu:...
Elipson IC8 ultra slim

Elipson IC8 ultra slim

Elipson IC8 ultra slim głośnik sufitowy, konstrukcja 3-drożna, model z serii Architect IN, czułość 88 dB, maksymalna moc 70W....
KEF Ci160QR / obudowy / Raty 0%

KEF Ci160QR / obudowy / Raty 0%

KEF Ci160QR - głośnik sufitowy instalacyjny podtynkowy  z maskownicą. Głębokość montażu: 91 mm Wielkość otworu do montażu: 196 mm Wymiary...
KEF Ci160.2CR / obudowy / Raty 0%

KEF Ci160.2CR / obudowy / Raty 0%

KEF Ci160.2CR - głośnik sufitowy instalacyjny podtynkowy  z maskownicą. Przetwornik niskotonowy 160mm (5.25in.) Uni-Q driver Głębokość mon...
KEF Ci160TR 36mm / obudowy / Raty 0%

KEF Ci160TR 36mm / obudowy / Raty 0%

KEF Ci160TR - głośnik sufitowy instalacyjny podtynkowy  z maskownicą. Głębokość montażu: 36 mm Wielkość otworu do montażu: 196 mm Wymiary...
BOWERS & WILKINS CCM362 głośnik sufitowy

BOWERS & WILKINS CCM362 głośnik sufitowy

Bowers & Wilkins CCM362 - to głośnik sufitowy, który jest w stanie zapewnić doskonały dźwięk w środowiskach o wysokiej wilgotności, takich j...
Klipsch Reference PRO-16RC / obudowy / okablowanie / Raty 0%

Klipsch Reference PRO-16RC / obudowy / okablowanie / Raty 0%

Głębokość montażu 159 mm. Otwor do montażu 207 mm. Wymiary zewnętrzne głośnika 233  mm ...
Sonus Faber Level5  PC-562 głośnik sufitowy

Sonus Faber Level5 PC-562 głośnik sufitowy

Sonus Faber Level5 PC-562 - piękny głośnik sufitowy instalacyjny podtynkowy okrągły z maskownicą okrągłą. Przetwornik niskotonowy: 16,5 cm....
Sonus Faber Level5  PC-562P głośnik sufitowy

Sonus Faber Level5 PC-562P głośnik sufitowy

Sonus Faber Level5 PC-562P - pochylony głośnik sufitowy instalacyjny podtynkowy okrągły z maskownicą okrągłą i prostokątną. Przetwornik nis...
Klipsch PRO-14RC / obudowy / okablowanie / Raty 0%

Klipsch PRO-14RC / obudowy / okablowanie / Raty 0%

Klipsch PRO-14RC - głośnik instalacyjny podtynkowy okrągły z okrągłą maskownicą lub kwadratową.Do montażu w ścianie (ścienny) lub suficie (s...
Dynavoice Magic FX-4 głośnik narożny Black

Dynavoice Magic FX-4 głośnik narożny Black

Dynavoice Magic FX-4 głośnik naścienny narożny, głośnik jest ustawiony pod kątem 28,8 stopnia, dzięki czemu idealnie nadaje się do zawieszen...
Cabasse Alcyone 2 satellite głośnik podstawkowy / naścienny

Cabasse Alcyone 2 satellite głośnik podstawkowy / naścienny

Cabasse Alcyone 2 Satelite - głośniki do zawieszenia na ścianie lub postawieniu na meblu.  Głośniki są dostępne w kolorze białym i czarnym ...
Cambridge Audio Minx Min22 / głośnik naścienny

Cambridge Audio Minx Min22 / głośnik naścienny

Cambridge Audio Minx Min 22 - głośnik naścienny Pasmo przenoszenia: 120 Hz-20 kHzRekomendowana moc wzmacniacza: 25-200WPrzetworniki: 2 x 57...
Bowers & Wilkins M-1 głośnik naścienny

Bowers & Wilkins M-1 głośnik naścienny

Bowers & Wilkins M-1 głośnik, który można postawić na półce, zawiesić na ścianie lub ustawić na podłodze.
Bowers&Wilkins AM-1 głośnik zewnętrzny Black

Bowers&Wilkins AM-1 głośnik zewnętrzny Black

Bowers&Wilkins AM-1 głośnik zewnętrzny, wytrzymały na każdą pogodę, zaprojektowany z myślą o zastosowaniu na zewnątrz....
Focal Dome Flax Sat głośnik naścienny White

Focal Dome Flax Sat głośnik naścienny White

Focal Dome Flax Sat White- głośnik naścienny, który można ustawiać pod dowolnym kątem. Spody podstawek zostały wyłożone miękką gumą zapobieg...
Monitor Audio Vecta V240 / Raty 0% / GW ∞

Monitor Audio Vecta V240 / Raty 0% / GW ∞

Monitor Audio V240 Vecta - głośnik zewnętrzny/naścienny Czułość: 88 dB Impedancja nominalna: 4 omy Impedancja minimalna: 3,8 oma przy 240...
Magnat Symbol X 130 głośnik zewnętrzny

Magnat Symbol X 130 głośnik zewnętrzny

Magnat Symbol X 130 głośnik wewnętrzny/zewnętrzny, posiada uchwyt ścienny, który jest swobodnie regulowany w poziomie i pionie, odporny na z...
Magnat Symbol X 160 głośnik zewnętrzny

Magnat Symbol X 160 głośnik zewnętrzny

Magnat Symbol X 160 głośnik wewnętrzny/zewnętrzny, posiada uchwyt ścienny, który jest swobodnie regulowany w poziomie i pionie, odporny na z...
Yamaha NS-AW194 / naścienne / wewnętrzne / zewnętrzne Black

Yamaha NS-AW194 / naścienne / wewnętrzne / zewnętrzne Black

Yamaha NS-AW194 Black - głośnik naścienny zewnętrzny Głośniki są wodoodporne i odporne na promieniowanie UV, idealnie dostosowują się zarów...
Yamaha NS-AW294 / naścienne / wewnętrzne / zewnętrzne Black

Yamaha NS-AW294 / naścienne / wewnętrzne / zewnętrzne Black

Yamaha NS-AW294 Black - głośnik naścienny zewnętrzny Głośniki łączą w sobie jakość i trwałość, pozwalając jednocześnie na różnorodne tryby ...
Yamaha NS-AW392 / naścienne / wewnętrzne / zewnętrzne White

Yamaha NS-AW392 / naścienne / wewnętrzne / zewnętrzne White

Yamaha NS-AW392 White- głośniki naścienne zewnętrzne Głośniki do użytku zewnętrznego, które łączą wodoodporność z funkcjonalnością, doskona...
Klipsch AW-400 głośnik zewnętrzny

Klipsch AW-400 głośnik zewnętrzny

Klipsch AW-400 - głośnik zewnętrzny, wysokotonowy Tractrix® Horn 90º x 90º, który zapewnia czyste, wysokie tony. Głośniki pakowane są podwó...
Definitive Technology AW 5500 AW5500 Black

Definitive Technology AW 5500 AW5500 Black

Definitive Technology AW 5500 AW5500 Black - głośnik zewnętrzny wodoodporny. Wymiary produktu: 198 x 321 x 205 mm Waga: 3.78 kg...
Focal 100 OD 6 głośnik zewnętrzny White

Focal 100 OD 6 głośnik zewnętrzny White

Focal 100 OD 6 White - głośnik zewnętrzny Głośnik posiada niezwykłą odporność na ekstremalne warunki pogodowe, a dokładniej na ich wodoszcz...