Głośniki surround w kinie domowym - ile ? jakie ?

05-03-2024

Rozważ ukrycie głośników w ścianie lub w suficie

Tekst opisuje rolę i ułożenie głośników surround w systemie kina domowego oraz wskazuje na problemy z idealnym rozmieszczeniem głośników w pomieszczeniu. W celu poprawy warunków, pomocnym jest zastosowanie amplitunera z mikrofonem do pomiaru pomieszczenia. Autor sugeruje wybór najlepszych głośników jako kolumny surround.

Głośniki surround to głośniki tylne w kinie domowym odpowiedzialne za tworzenie efektów przestrzennych. 

Jeżeli planujesz zamontować dwa głośniki surround to budujesz system kina domowego o symbolu 5.1 lub 5.0

W takim układzie dwa głośniki montuje się po bokach siedzącego słuchacza, lub za siedzącym słuchaczem. Oczywiście 95% z nas ma problemy z idealnym ułożeniem głośników, bo najczęściej jest to pokój dzienny w który mamy dzrzwi balkonowe, okno, jadalnie za siedzącym słuchaczem itd.... W takich przypadkach szukamy kompromisu. Ciągle szukamy kompromisu :)

Poniżej układ w wersji możliwie najlepszej, precentowany przez Dolby.com

 

kino domowe 5.1

 

Jezeli planujesz zamontować cztery głośniki, wówczas sugerowany układ będzie wyglądał tak:

 

kino-domowe-7-1

 

Oznaczamy go symbolem 7.0 lub 7.1 - przy czym liczba po kropce oznacza ilość posiadanych subwooferów. Z tego powodu możesz znaleźć oznaczenie .0  albo .1 albo .2 ...itd

 

Oczywiście w tym przypadku u 95% użytkowników będzie problem z idealnym rokładem głośników w pomieszczeniu, bo ponownie - to pokój dzienny w którym się je, czyta książkę, ogląda TV, w któym jest ława, narożnik przesunięty do bocznej ściany ...itd.

W poprawie nieidealnych warunków pomagają nam amplitunery kina domowego posiadające pomiar mikrofonem  pomieszczenia, zastosowanie obliczeń w wewnętrznym procesorze, i zastosowanie odpowiednich ustawień. Nawet najniższe modele amplitunerów mają mikrofon na swoim wyposażeniu - więc tego typu pomoc jest już w podstawowych modelach.

 

Jakie głośniki wybrać jako kolumny surround ?

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie wszystkich kolumn głośniowych do budowy kina domowego - od tego samego producenta i z tej samej serii. Ale ....czasami jest to trudne lub niemożliwe. Czasami producent nie produkuje głośników poza dużymi skrzynkami w danej serii, czasami to firma specjalizująca się tylko w głośnikach stereo i pozostałę musisz kombinować, czasami zmuszony jesteś kolumny głośnikowe "przykleić" do ściany czy sufitu - bo tak wyprowadziłeś kable głośnikowe.....

 

Jakie rozwiązania możesz rozważyć ?

Głośniki schowane W ścianie:

Są modele z gotową obudową akustyczną o wymiarze głośnika - można je zamontować wycinając tylko otwór na głośnik.

głośniki surround w ścianie

 

Głośniki możesz zamontować NA ścianie, zawieszone jak obrazki:

głośniki surround NA ścianę

 

Możesz rozważyć głośniki na ścianę zawieszone wysoko i pochylone w dół:

 

głośniki surround pochylone

 

Głośniki z regulacją kątą:

głośniki surround regulowane

 

Głośniki narożne

 

głośniki surround do rogu

 

 

Głośniki możesz również zamontować NA suficie stałym - natynkowe wersje głośników. Tutaj jest mało modeli do wyboru, najczęściej sgerujemy zamontowanie płąskich głośników z zabezpieczeniem by nie spadły podczas grania (drgań)

 

płaskie głośniki

Popularnym rozwiązaniem jest zamontowanie głośników sufitowych W suficie podwieszanym

 

głośniki surround w suficie

 

 

Jeżeli chcesz zamontować głośniki do 120-130 cm za siedzącym słuchaczem możesz zamontować głosniki grajace w dół.

 

Melodika BLI6

 

Jeżeli głośniki chcesz lub musisz oddalić od siedzącego słuchacza, możesz wybrać głośniki sufitowe pochylone

 

głośnik sufitowy pochylony

 

Możesz też rozważyć głośniki sufitowe pochylane pod dowolnym kątem. Większośc z nich ma ragulowany tylko przetwornik wysokotonowy (co jest najważniejsze), ale są modele które całe pochylaja się w stronę siedzącego słuchacza.

głośnik sufitowy regulowany

 

 

Możecie też mieszać tymi głośnikami, jeżeli tak Wam będzie najłatwiej - lub wogóle to umożliwi Wam zbudowanie kina domowego,

czyli wybrać głośniki na ścianę po bokach pomieszczenia i dwa głośniki zamontowane w suficie. Dokonajcie analizy u Siebie, tak by Wam nie przeszkadzały podczas codziennego użytkowania domu/mieszkania.

Na co zwrócić uwagę - lepiej dobrać głośniki innego producenta skierowane w stronę siedzącego słuchacza - niż tradycyjne duże skrzynki postawione na podstawkach, ale skierowane (ustawione ładnie) w inną stronę niż słuchacz (muszą na Ciebie "patrzeć" :)

 

TO tyle w kwestii podstawowych praktycznych rozważań głośników surround. Zapraszamy na zakupy u nas - https://glosniki-instalacyjne.pl/

Staramy się wprowadzać wszystkie możliwe , dobre rozwiązania - które spełnią Wasze oczekiwania wizualne i brzmieniowe. Tylko markowi znani producenci - nie chcemy niespodzianek.

 

 

 

 

 

 

Głośniki surround w kinie domowym - ile ? jakie ?

Kino domowe to marzenie wielu miłośników filmów. Dzięki niemu możemy poczuć się jak w prawdziwym kinie, nie wychodząc z własnego domu. Jednym z najważniejszych elementów takiego systemu jest głośnik surround. Ale ile ich potrzebujemy i jakie wybrać? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

Ile głośników surround potrzebujemy?

W kinie domowym zazwyczaj stosuje się system 5.1 lub 7.1, co oznacza odpowiednio pięć lub siedem głośników oraz jeden subwoofer. W przypadku systemu 5.1 mamy do czynienia z trzema głośnikami umieszczonymi z przodu oraz dwoma głośnikami surround z tyłu. Natomiast w systemie 7.1 mamy dodatkowo dwa głośniki surround z boku.

Warto pamiętać, że ilość głośników nie zawsze przekłada się na lepszą jakość dźwięku. W przypadku mniejszych pomieszczeń wystarczy system 5.1, natomiast w większych przestrzeniach lepiej sprawdzi się system 7.1.

Jakie głośniki surround wybrać?

Wybierając głośniki surround do kina domowego, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest moc głośników, która powinna być dopasowana do mocy pozostałych głośników w systemie. Ważne jest również, aby głośniki były kompatybilne z resztą sprzętu, w tym z amplitunerem.

Kolejnym ważnym aspektem jest jakość dźwięku. Warto zwrócić uwagę na zakres częstotliwości, który powinien być jak najszerszy. Dobrze, jeśli głośniki będą posiadały regulację tonów wysokich i niskich, co pozwoli na dostosowanie dźwięku do własnych preferencji.

Ważnym elementem jest również design głośników. Powinny one pasować do wystroju naszego pomieszczenia, a także być łatwe w montażu i ustawieniu.

Podsumowanie

Głośniki surround są nieodłącznym elementem kina domowego. Warto pamiętać, że ilość głośników nie zawsze przekłada się na lepszą jakość dźwięku. W przypadku mniejszych pomieszczeń wystarczy system 5.1, natomiast w większych przestrzeniach lepiej sprawdzi się system 7.1. Wybierając głośniki, warto zwrócić uwagę na moc, jakość dźwięku oraz design. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się doskonałym dźwiękiem w naszym kinie domowym.