Głośniki sufitowe – Ile? Jakie? Które wybrać?

Głośnik sufitowy który należy zastosować?

Jeżeli rozważasz zakup głośników sufitowych chciałbyś nieco zgłębić wiedzy w tym zakresie – zapraszam do poczytania.

Jeżeli nie masz czasu lub ochoty na czytanie, a intersuje Cię zakup głośników sufitowych zapraszam do naszego sklepu internetowego z produktami

w najlepszej cenie Głośniki sufitowe

 

głośnik sufitowy

 

Co poruszymy w tym artykule

 

Głośniki sufitowe:

– ile sztuk wybrać ?

- jak rozmieścić głośniki w pomieszczeniu ?

– które wybrać ?

– cena

– ciekawe rozwiązania

 

 

 

Głośniki sufitowe – ile sztuk wybrać ?

Często otrzymuję pytanie w stylu – mam pomieszczenie 20 metrów kwadratowych. Ile mam zamontować głośników ?

Odpowiedź:

- zawsze dwa jeżeli planujesz rozwiązanie STEREO.

W rozwiązaniu tym kupując dwa głośniki zamiast pięciu czy siedmiu możesz albo zaoszczędzić na wydawaniu pieniędzy, albo kupić dwa lepsze głośniki niż pięć tańszych. Stawiasz na lepszej jakości brzmienie, ale nie będzie tak przestrzennnie i z frajdą dźwięku dookulnego. Przy takim rozwiązaniu możesz słuchać muzyki, oglądać filmy, oglądać TV na wysokiej jakości dźwięku

- pięć głośników jeżeli planujesz uruchomić system STEREO + KINO DOMOWE. To rozbudowana wersja stereo o głośnik centralny i głośniki tylne efektowe.

- siedem lub więcej jeżeli planujesz rozbudowany system STEREO + KINO DOMOWE. W kinie domowym sprawa się komplikuje o tyle, że można zbudować system 5.0, system 5.1, 7.1, Dolby Atmos 5.1.2, Dolby Atmos 5.1.4 …. Itd.

O ilości głośników sufitowych przy kinie domowym  można stworzyć osobny artykuł lub kilka artykułów. Jeżeli interesuje Cię ta część rozwiązania u siebie w domu, najlepiej zasięgnąć konsultacji z nami. Mając przed sobą rzut pomieszczenia + Wasze ewentualne oczekiwania – pomożemy zbudować system gwarantujący rozrywkę na najwyższym poziomie.

Co jest najczęściej wybierane w tej części rozwiązań : stereo + kino domowe Dolby Atmos z dwoma głośnikami efektowymi lub z czterema głośnikami efektowymi.

- jeden lub dowolną ilość jeżeli planujesz nagłośnić pomieszczenie w systemie multiroom, czyli nagłośnienie ogólne domu.

W praktyce - jeżeli budujesz dom rozważ czy chciałbym głośnik w korytarzu przy wejściu, w korytarzu głównym, w łązience na dole, w kuchni, w jadalni, w salonie, na tarasie, w górnej łazience, w sypialni, w pokojach dzieci, w korytarzu na góze .... Jak widać potencjalnych miejsc może być sporo. Jak tym sterować ? Wszystko w tej chwili jest sterowane z telefonu …. Możesz też użyć do tego tablet, nawet dedykowany, wchodzi w tej chwili sterowanie głosowe np. Alexa Amazon... Do nagłośnienia ogólnego domu możesz podłączyć radio internetowe, muzykę z USB, dzwięk TV , odtwarzacz CD, kino domowe .. itd.

Na tym etapie powinieneś zdecydować czy interesuje Cię najbardziej rozwiązanie związane ze STEREO czy KINEM DOMOWYM w salonie. Dodatkowo powinieneś zdecydować czy interesuje Cię nagłośnienie w kuchni / jadalni, w łazience / łazienkach, czy interesuje Cię nagłośnienie tarasu / ogrodu. W następnej kolejności czy intersuje Cię nagłośnienie pomieszczeń na górnej kondygnacji.

Jeżeli chciałbyś nagłośnić wiele pomieszczeń, ale obawiasz się zbyt dużych wydatków z uwagi na dużą ilość, możesz położyć jedynie okablowanie głośnikowe do wielu pomieszczeń. Pozostawić je ukryte w suficie. Na początku uruchomisz jedynie salon, a z czasem dokupujesz głośniki sufitowe , wycinasz otwór w suficie i montujesz głośnik.

Nie musisz wyliczać ilości potrzebnego okablowania głośnikowego - wysyłamy do Ciebie rolkę 100m lub 200m. Płacisz za całość. Przewód jest znaczony co metr. Po odesłaniu rozliczamy się z dokładnością do 1 metra.

 

Głośniki sufitowe – jak rozmieścić głośniki w pomieszczeniu ?

STEREO

Jeżeli wybrałeś wersję stereo i uważasz, że dwa głośniki w suficie są wystarczające, to proponuje zamontowanie ich w okolicach telewizora / ekranu projektora, tak by nie było efektu w którym ktoś do Ciebie mówi podczas wiadomości 4 metry przed tobą, a głoś dochodzi do Ciebie metr za Tobą. Oczywiście to działa, ale jest nienaturalne.

Powinieneś zamontować głośniki sufitowe stereo na telewizorem, najlepiej minimum dwa metry odstępu pomiędzy nimi, tak by uzyskać efekt stereo. Postaraj się zbudować trójkąt pomiędzy dwoma głośnikami w suficie a słuchaczem. Równoboczny lub równoramienny, w zależności od możliwości.

Podsumowując: głośniki powinny być zamontowane w okolicach obrazu, dostosuj układ głośników do planowanych lamp, wentylacji, innych elementów w pomieszczeniu tak by stanowiły jedną harmonię.

KINO DOMOWE

Kino domowe, to rozbudowany system stereo o kolejne głośniki. Do głośników stereo umieszczonych nad obrazem (TV) umieszczamy dodatkowo głośnik sufitowy centralny (pośrodku, pomiędzy lewym i prawym głośnikiem przednim, bezpośrednio nad obrazem). Do tego dokładamy dwa głośniki tylne surround. Umieszczamy je za słuchaczem. Rozstawione tak samo  lub podobnie jak głośniki przednie lewy i prawy.

Ile za słuchaczem – to zależy od wielu czynników, jak rozmieszczenie sofy w pomieszczeniu, tylna ściana, możliwości w suficie …. itd. Rozważałbym odległość za słuchaczem od 50 cm do nawet kilku metrów. Tutaj ten parametr będzie też zależny od mocy głośników, mocy amplitunera, jego umiejętności skalibrowania systemu

Jeżeli Wasz przypadek jest bardziej skomplikowany – trzeba się skonsultować. 90 % przypadków – montuje głośniki od 50 do 200 cm za słuchaczem.

głośniki sufitowe kino domowe

KINO DOMOWE – wersja rozbudowana

Od kilku lat weszły nowe systemy dźwięku w kinie domowym. Mam na myśli najbardziej znane jak Dolby Atmos i DTS:X. Są amplitunery, które umieją wysterować głośniki z takim systemie. Są dostępne filmy z takimi ścieżkami dźwiękowymi. Pozostaje zakupić odpowiednią elektronikę , odpowiedniej ilości głośniki , odpowiednio je zamontować – i cieszyć się odsłuchami z dźwięku przestrzennego jak nigdy dotąd.

Podsumowując: z nowych filmów / koncertów najwięcej materiałów znajdziesz w Dolby Atmos. Do systemu kina domowego dołóż dwa lub cztery głośniki Dolby Atmos. Podłącz do amplitunera AV, skalibruj system. I graj :)

Głośniki Dolby Atmos to kolejne głośniki sufitowe. Jeżeli planujesz dołożenie dwóch głośników - umieść je w suficie przed siedzącym słuchaczem, pomiędzy głośnikami przednimi (lewy, prawy) a tylnymi surround (lewy, prawy). Jeżeli planujesz umieścić 4 głośniki Dolby Atmos - kolejną parę głośników sufitowych Atmos umieszczasz za słuchaczem siedzącym (lustrzane odbicie). Jeżeli chcesz uzyskać lepszy efekt w tym ostatnim przypadku, lepiej zamontować głośniki tylne surround w ścianie za / po bokach słuchacza, tak by nie było efektu dostarczania dźwięku z sześciu głośników nad słuchaczem (2 x Dolby Atmos przednie + 2 x surround + 2 x Dolby Atmos tylne)

Multiroom - nagłośnienie domu

Po skomplikowanych możliwościach kina domowego w Dolby Atmos nagłośnienie domu będzie łatwe. Aby dobrze rozmieścić głośniki do nagłośnienia domu należy zamontować głośniki w poszczególnych pomieszczeniach w miarę na środku. ALE od tej zasady można zrobić wiele odstępstw.

W pierwszej kolejności podziel pomieszczenia na ważniejsze ( z punktu widzenia jakości muzyki) i mniej ważne. W tych ważniejszych trzymaj postaraj się zamontować dwa głośniki by uzyskać fajny efekt stereo. Pamiętaj o trójkącie pomiędzy głośnikami a słuchaczem, np. w kuchni.

W mniej ważnych pomieszczeniach zamontuj głośnik sufitowy przyzwoity, by nie drażnił Cię jakością, podłącz i graj. Możesz zamontować jeden głośnik (wersja mono lub stereo) nawet z boku pomieszczenia, np mała łazienka. Zakładam, że oczekujesz muzyki w tle, a nie super jakości w najlepszym stereo.

 

Głośniki sufitowe – które wybrać ?

Głośniki w obudowie zamkniętej i otwartej

Początkowo głośniki sufitowe oferowane były w obudowie otwartej od tyłu (widać magnes, zwrotnice i wszystkie elementy montażowe). Aby głośniki nie pompowały tylko powietrza przód tył dając słaby efekt brzmieniowy - wymagają one obudowy. Obudowa podtynkowa, podobnie jak kolumna głośnikowa pełni ważną funkcję w osiągnięciu dobrego brzmienia. Dlaczego więc głośniki są sprzedawana bez obudowy ? Głównym powodem jest problem z wymiarem. Nikt nie wie na jak głęboką, szeroką i wysoką obudowę możesz sobie pozwolić. Każdy z naszych klientów ma inne warunki. Dla jednego głębokość 12 cm to wymiar bez problemu, dla innego nawet 5 cm to wyzwanie.

ALE, aby głośnik mógł fajnie, dobrze zagrać wymaga pudła (obudowy). Im większa - tym lepiej. Oczywiście w tym przypadku również należy zachować umiar. Wielkość obudowy będzie miała głównie wpływ na jakość i ilość najniższych częstotliwości, czyli BASU i NISKIEJ ŚREDNICY. Im większa obudowa tym lepiej. Niektórzy producenci obudów podają nawet w swoich specyfikacjach sugerowaną wielkość obudowy w litrach, która optymalnie wykorzysta możliwości głośnika.

Sklep głośniki-instalacyjne.pl mając na uwadzę Państwa wygodę oraz podejście kompleksowe przygotował szereg obudów podtynkowych. Do wyboru są trzy wersje wielkościowe: MAŁA (30 x 40 cm), ŚREDNIA (50 x 40 cm) i DUŻA (100 x 40 cm). Głębokości obudów mogą być w zakresie od 8 cm do 18 cm. Wszystko powyżej - to obudowy standardowe. Dodatkowo oferujemy obudowy niestandardowe w dowolnym uzgodnionym wymiarze.

głośniki sufitowe obudowa

Część producentów głośników sufitowych przygotowała dla Państwa już gotowe głośniki z obudowami. My nazywamy takie rozwiązania jako gotowa kolumna głośnikowa do montażu. Największą wadą tych rozwiązań jest często większa głębokość typu 13 - 20 cm, ale dla części z Państwa to nie jest problem. Rozwiązania takie to kupowanie gotowych elementów i łatwiejszy montaż.

Czy obudowę możesz zrobić sam ? Tak, oczywiście. Proszę pamiętać tylko o tym, że wyliczenia obudowy + wyjazd do marketu budowlanego + poszukiwania  i zakup elementów + kleje + wygłuszenie + robocizna + inne elementy których się nie przewidziało to czas i pieniądze. Niektórzy klienci realizują obudowy w ramach zabudowy sufitu z płyt GK. Trzeba pamiętać tylko o tym, że takie rozwiązanie sprawdza się częściowo, np. Obudowa powoduje wygłuszenie dźwięku od tyłu i zapobiega przenoszeniu dźwięku do pomieszczeń na górze - w przypadku GK tego już nie osiągniemy.

 

Wątek drugi - przenaczenie głośników

Lokal usługowy
Jeżeli mają nagłośnić lokal muzyką w tle, to większość wybiera niedrogie głośniki do kilkuset złotych za sztukę. Głośnik, który ma średnicę przetwornika niskotonowego np. 16 cm zagra fajniejszym basem niż głośnik o wymiarze 11 cm – fizyka to fizyka. Minusem jedynie może być większa kratka widoczna na suficie. Jeżeli chcesz nagłośnik lokal nieduży np. 50m2 wystarczą dwa dobre głośniki w suficie. Jeżeli lokal jest duży warto zamontować głośniki w miarę równomiernie, tak by nie było efektu głośnego grania w jednym miejscu a zbyt cichego w innym. W większych lokalach warto się zastanowić czy muzyka powinna grać na jednym poziomie głośności, czy jednak w pewnej części powinno być zdecydowanie głośniej czy ciszej.
Ciekawym rozwiązaniem w przypadku małych lokali usługowych mogą być głośniki sufitowe z wbudowanym odbiornikiem bluetooth i wzmacniaczem. To jeden lub dwa głośniki sufitowe, które musisz podłączyć jedynie pod zasilanie 230V w suficie. Rozwiązanie posiada wbudowany odbiornik bluetooth, wzmacniacz, głośniki sufitowe – wszystko w jednym rozwiązaniu. Z tego powodu głośniki są droższe, ale wiele ułatwiają i obniżają koszty wielu rozwiązań.

Oczywiście rozwiązanie z bluetooth można wykorzystywać również w domu.

Głośnik sufitowy bluetooth  Głośnik sufitowy bluetooth

 

 

Głośniki sufitowe - cena

Ceny głośników sufitowych zaczynają się od kwoty 200 zł i kończą na kwocie kilku tysięcy złotych za sztukę.

Generalnie można założyć, że im produkt droższy, tym lepszy, jeżeli poruszamy się wśród sprawdzonych znanych producentów. 

Głośniki niedrogie

W tej kateogrii umieściłbym głośniki do kwoty kilkuset złotych za sztukę. Powiedzmy do 500 - 600 zł. Głośniki sufitowe w tej kategorii często mają jeszcze maskownice w starym stylu. Nie są mocowane magnetycznie, a jedynie na wcisk. Technicznie nie przeszkadza to niczemu, jedynie wizualnie. Zwrócić można uwagę na rozbudowanie zwrotnicy - czasami jest podstawowa, bardzo prosta.

To kategoria cenowa z dużą ilością głośników, więc jest w czym wybierać. W tej kategorii są produkty które możemy polecić z czystym sumieniem. Część produktów kosztowała np. 750 zł z dniu swojej premiery i były warte swojej ceny. Z wielu powodów, jak np. duża produkcja przez wiele lat - cena głośnika może spaść nawet do kwoty 480 zł za sztukę. Jest  to nadal ten sam głośnik a już mieści nam się w kategorii cenowej do 500 zł. Część producentów nastawia się na produkty do np. 100 Euro. Specjalizują się w tej kategorii i można wybrać wiele modeli z ich oferty w tej kategorii.

Głośniki w średniej klasie cenowej

Najszersza oferta głośników w cenie od 500 zł do powiedzmy 2500 zł za sztukę. W tej kategorii znajdziesz dużą część oferty wszystkich znanych producentów kolumn głośnikych specjalizujących się w dobrym brzmieniu STEREO jak Monitor Audio, KEF, Paradigm, Martin Logan, Dali, Focal, Jamo, Klipsch.....

Jakość użytych materiałów jest na wyższym poziomie (w stosunku do głośników z kategorii niedrogich). Przetworniki budowane są w oparciu o technologie z kolumn głośnikowych podłogowych (niejednokrotnie nagradzanych kolumn głośnikowych). Maskownice magnetyczne - to już standard. Głośniki są dużo większe i cięższe. Często ich głębokość jest większa. Ich większy wymiar wynika z zastosowania np. większych głośników wysokotonowych, bardziej rozbudowanej sztywniejszej konstrukcji, większego mocniejszego magnesu w przetworniku basowym. Zwrotnica jest duża i rozbudowana. W części głośników (np. Dali) znajdziesz zamontowane zabezpieczenie przed przeciążeniem głośnika.

W tej kategorii cenowej głośników sufitowych konstruktorzy się starają.

 

Głośniki sufitowe w cenie 2500 zł i więcej

Czy jest sens płacić tak dużo za głośniki sufitowe, skoro dostępnych jest tak wiele głośników w niższej cenie ? TAK. Proszę zwrócić uwagę, że tradycyjne kolumny podłogowe wszystkich znanch producentów są w przedziale cenowym od 1000 zł za parę do powiedzmy kilkudziesięciu tysięcy za parę (oczywiście są jeszcze droższe). Głośniki do zamontowania pod tynkiem są ich punktem wyjścia. W głośnikach sufitowych użyto tych samych materiałów, zostały zaprojektowane jako część oferty uzupełniającej między innymi tradycyjnych kolumn, mają zastosowane te same technologiczne rozwiązania. Oczywiście nie ma pięknej drewnianej obudowy i mnóstwa innych elementów, dlatego kosztują kilka tysięcy a nie kilkanaście tysięcy. Zdarza sie, że głośniki z tej kategorii cenowej są duże -prosimy o sprawdzenie wymiarów przed podjęciem decyzji o zakupie. 

 

głośnik sufitowy duży

 

Oczywiście nie wyczerpieniemy całego tematu głośników sufitowych jednym artykułem. Na to składają sie lata doświadczenia. My też się całe życie uczymy :) Służymy naszą wiedzą podczas zakupu , a do każdego klienta podchodzimy indywidualnie.

Zapraszamy do nas.