Głośniki instalacyjne
Najlepsze ceny głośników instalacyjnych najwyższej jakości!
Głośniki instalacyjne to inaczej mówiąc gotowe głośniki do zamontowania w ścianie, w suficie czy w podłodze. To nie są kolumny podłogowe! Idea jest taka by osiągnąć wysokiej jakości brzmienie stereo, kino domowe czy ogólne nagłośnienie całego domu bez zbędnych elementów w salonie, pudeł które nie każdy jest w stanie zaakceptować.
Jeżeli chciałbyś posiadać nagłośnienie w domu ze schowanymi głośnikami zapraszam do poczytania o możliwościach, rozwiązaniach... cenach.
Nagłośnienie domu podzielić możemy na 3 kategorie:
- multiroom - nagłośnienie ogólne domu / mieszkania / poczekalni / budynku…
W tej chwili bardzo modne i pożyteczne rozwiązanie. Montując jeden, kilka lub kilkanaście głośników w pomieszczeniu możesz łatwo uruchomić muzykę tak, by towarzyszyła Ci jako muzyka w tle. Kolumny podłogowe
W przypadku małych rozwiązań, możesz zamontować jeden głośnik w suficie, np. w korytarzu, pośrodku mieszkania. Jeżeli masz dom, lub większy budynek możesz rozważyć zamontowanie kilku głośników.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kilka kwestii technicznych:
- najczęstsza głębokość głośników do zamontowania to wartość 7 – 10 cm. Da się znaleźć cieńsze i o większej głębokości, ale każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety
- do pomieszczeń mniej istotnych można użyć tańszych głośników lub kolumny podstawkowe
- jeżeli oczekujesz lepszego brzmienia w stereo czy kinie domowym warto rozważyć zakup lepszych droższych głośników. W tym przypadku warto zastanowić się nad obudową podtynkową, tak by głośniki miały odpowiednie warunki do dobrego brzmienia.
- potrzebujesz położyć przewody głośnikowe od miejsca montażu głośników do miejsca gdzie będzie umieszczony wzmacniacz / amplituner.
- jeżeli jest mało głośników, nie masz możliwości położenia przewodów głośnikowych, możesz zakupić głośniki aktywne z wbudowanym odbiornikiem bluetooth. Wówczas potrzebujesz tylko zasilanie 230V.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wracając do tematu:
- stereo podtynkowe
Jeżeli chciałbyś nagłośnić telewizor, chciałbyś posłuchać dobrze muzyki, obejrzeć coś z Youtube, Netflix…. A nie chcesz montować zbyt wielu głośników, to rozwiązanie jest najlepsze dla Ciebie.
Zamontuj dwa głośniki obok telewizora podtynkowo w ścianie lub dwa głośniki nad telewizorem w suficie. Można rozważyć inne umiejscowienie głośników w pomieszczeniu, np. na środku lub nad słuchaczem. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
- kino domowe podtynkowe
To rozbudowana wersja stereo. Tylko do już istniejących dwóch głośników dokładamy głośnik centralny, który powinien być umieszczony w okolicach telewizora czy ekranu projekcyjnego. Dodatkowe dwa głośniki umieszcza się za siedzącym słuchaczem lub po boku. Układ kina domowego i jak powinny być rozmieszczone głośniki do uzgodnienia przy każdym projekcie indywidualnie.
W tym rozwiązaniu należy również ustalić czy głośniki będą montowane tylko w ścianie, tylko w suficie czy będzie układ mieszany typu, głośniki frontowe + centralny zamontowane w ścianie a głośniki tylne zamontowane w suficie.
Idąc dalej – musisz rozważyć czy chcesz zamontować klasyczny układ 5.1 czy 7.1 czy chcesz wejść w najnowszy system dźwięku Dolby Atmos.
Dolby Atmos – to system dźwięku który jest rozbudowaniem klasycznego systemu 5.1. System 5.1 składa się z pięciu głośników i jednego subwoofera. Dwa głośniki umieszczone z przodu pomieszczenia, jako frontowy lewy i prawy, jeden głośnik umieszczony z przodu pośrodku jako głośnik centralny oraz dwa głośniki tylne surround odpowiadające za efekty i zamknięcie sceny dźwiękowej od tyłu. Dolby Atmos rozbudowało ten system o głośniki górne, montowane w suficie po to by uzupełnić scenę dźwiękową od góry. Najczęściej montuje się dwa lub cztery głośniki w suficie. W przypadku systemów kina domowego z głośnikami instalacyjnymi dołożenie kolejnych dwóch czy czterech kabli głośnikowych nie jest już problemem. Oczywiście później trzeba zainwestować w kolejne elementy jak większy i mocniejszy amplituner stereo.. itd. Czy warto zainwestować w Dolby Atmos – TAK.