Producent Monitor Audio wprowadził nową serię głośników instalacyjnych.... warto..
Tekst opisuje nową serię głośników instalacyjnych Monitor Audio Creator, która została wprowadzona na rynek w 2023 roku. Autor zachęca do rozważenia zakupu tych głośników, ponieważ są one nowoczesne, łatwe w montażu i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Głośniki podzielono na trzy serie, z których najbardziej popularna będzie seria Tier 1, a najwyższa seria Platinum będzie dostępna dla osób z większym budżetem.
....warto rozważyć ich zakup. Dlaczego ?
Może zacznijmy od początku, ponieważ będzie to szerszy wywód, podzielony na sekcje.
W tej chwili oferta głośników instalacyjnych producenta Monitor Audio zajmuja sporą część. Oznacza to, że głośniki instalacyjne są dla nich ważne. Oferowana w tej chwili seria Creator to nowość , wprowadzona na rynek pod koniec roku 2023. Są nowszą wersją oferowanych dotychczas głośników instalacyjnych. Krok na przód jest wyraźny. Co się zmieniło ?
Oferta zostałą bardziej poukładana, zmniejszono ilość oferowanych głośników, unormowano wymiary wszystkich głośników bez względu na serię, rozbudowano sekcję obudów akustycznych.
Nowy wygląd, to widać na pierwszy rzut oka. Głośniki są dużo bardziej nowoczesne. Cieszą oko i widać jakość materiałów z których zostały wykonane.
Łatwiejszy też jest montaż, co cieszy z pewnością instalatorów - ale i Kowalskiego montującego je bez doświadczenia.
Głośniki podzielono na trzy serie. W Polsce będą się sprzedawać głośniki z Poziomu 1 z uwagi na cenę głośników, myśle że Poziom 2 również będzie mocno sprzedażowy - bo tak stawia też producent oraz Poziom 3 dla tych którzy mają nieco więcej budżetu - warto wybrać Poziom3, ale trzeba pamiętać że to poziom serii Platinum - stad takie ceny.
Poziom 1 = Tier 1
Określiłbym go jako poziom Dobry- głośniki są dopracowane i w Polsce będą się sprzedawać w znacznym stopniu. Ponieważ wyższa seria jest stworzona w oparciu o serię Silver - to teoretycznie można przyjąć że ta seria jest na poziomie Monitor Audio Bronze - które są bardzo chwalone i sprzedawane w Polsce i całej Europie.
W tej serii mamy 5 głośników. Wszystkie można zamontować w suficie lub w ścianie. Najczęściej prostokątne montuje się w ścianie a okrągłe w suficie - ale nie ma przeszkód technicznych by zamontować prostokątne w suficie lub w skosie na poddaszu...
Mamy 3 głośniki okrągłe - różniące się wymiarami : S - small 5 cali przetwornik i 171 mm otwór , M - Medium 7 cali, L - large 9 cali. Różnice są w wielkości otworu montażowego, oraz w wielkości przetwornika średnio-niskotonowego.
Duże stosujemy w dużych pomieszczeniach, małe głośniki w małych :)
Choś często się zdarza, że inwestor chciałby małe głośniki np. w kuchni - jest to częsta praktyka.
Głośniki ścienne - dwa modele o oznaczeniach W1M-E z jednym przetwornikiem średnio-niskotonowym oraz W1M z dwoma przetwornikami średnio-niskotonowymi. Otwór montażowy oraz wielkość głośników jest taka sama.
Poziom 2 = Tier 2
To najbardziej rozbudowana seria. Wszystkie głośniki x poziomu 2 mają budowę 2-drożną, z przetwornikami nisko-średniotonowymi RST II, opartymi na konstrukcjach, które można znaleźć w wielokrotnie nagradzanej serii Silver 7G, oraz głośnikami wysokotonowymi C-CAM z technologią Uniform Dispersion (UD) Waveguide II.
Jeżeli chcesz uzupełnić kino domowe z serii Monitor Audio Silver - to warto pomyśleć o tej serii. Inaczej pisząc - jeżeli chcesz uzyskać kino domowe zabudowane o poziomie jakości Monitor Audio Silver - wybierz głośniki instalacyjne z Poziomu 2. To tłumaczy cenę poszczególnych głośników sufitowych i ściennych.
W tej serii głośniki sufitowe różnią się wymiarami: S - small 5 cali, M - Medium 7 cali, L - large 9 cali.
Dochodzą nam w tej serii:
- dwa głośniki (M-średni oraz L-duży) z dwoma przetwornikami wysokotonowymi. Wykorzystujemy je jako głośniki stereo 2w1 kiedy chcemy zamontować jeden głośnik w pomieszczeniu zamiast dwóch. Oraz jako głośnik surround przestrzenny. Głośniki posiadają odpowiednie przełączniki by skonfigurować przeznaczenie. W razie czego - też pomożemy :)
- dwa głośniki (M-średni oraz L-duży) z obudowami akustycznymi - już zintegrowane. To seria Controlled Performance (CP). Generalnie wszystkie głośniki instalacyjne powinny mieć obudowy akustyczne - ale o tym za chwilę - poniżej.
Poziom 3 = Tier 3
Głośniki sufitowe poziomu 3 mają budowę 3-drożną oraz przetworniki niskotonowy RDT III, wzorowane na tych, które można znaleźć w nowej serii Platinum 3G. Model C3L-A jest pochylony w stronę siedzącego słuchacza. Biała maskownica nadal jest a płasko na suficie. Zastosowano przetwornik IDC II pod stałym kątem, uzyskując skoncentrowany dźwięk, idealny do umieszczenia LCR w suficie. Możesz kupić jeden taki głośnik jako centralny w suficie lub trzy takie głośniki jako lewy, center i prawy w suficie. Wszystkie będą grały pochylone w stronę siedzącego słuchacza.
Jeżeli chcesz budować system stereo w oparciu o kolumny głośnikowe Monitor Audio Platinum i rozbudować system do kina domowego w oparciu o schowane głośniki - pomyśl o tej serii.
Poziom 3 to głośniki bardziej kinowe niż stereofoniczne. Wynika to z krótkiego basu, który musi być wsparty subwooferem lub kilkoma subwooferami. Oczywiście służymy pomocą w doborze konfiguracji.
Element od którego powinniśmy zacząć, bo najpierw montujemy obudowy postynkowe, kończymy remont czy budowę i dopiero montujemy głośniki.
Producent Monitor Audio przygotował 3 modele obudów. Dwa modele do głośników sufitowych (okrągłych). Model mniejszy obsługuje głośniki S-small oraz M-medium. Model większy obsługuje głośniki M-medium oraz L-large.
W każdym wypadku warto wziąć te większe obudowy bo cena jest bardzo zbliżona.
Jest też obudowa akustyczna prostokątna dla głośników ściennych. Powinna być zamontowana przed wykończeniem ściany. W przypadku niektórych głośników (zwłaszcza z Poziomu 2 i Poziomu 1) warto rozważyć obodyw większe niż producenta. On sam podaje w wykresach , że warto zastosować większe obudowy akustyczne (ale produkcja i sprzedaż ich są kłopotliwe na cały świat) stąd pozostaje wybór np. obudowy akustyczne Hide-Audio™ polskiego producenta.